Każdy z nas marzy o tym, aby jego dom był wykonany solidnie, trwale, ale i wyglądał estetycznie. Dach jest jedyn z kluczowych elementów, szczegółowo omawianym już na etapie tworzenia planów architektonicznych. Tradycyjne budownictwo podhalańskie dziś nabrało nowoczesnego charakteru, a na rynku w ostatnich latach pojawiło się wiele nowych materiałów, możlwiości i innowacyjnych technik. Sprawdź co musisz wiedzieć o pokrycu dachowym budując dom w górach.
Majestetyczne podhalańskie widoki z pewnością rekompensują wiele wyrzeczeń, na które musi być gotowy inwestor budujący dom w górach. Tutejsze warunki atmosferyczne: silne wiatry, liczne opady deszczu i śniegu wymagają użycia solidnych materiałów i konkretnych rozwiązań architektonicznych i budowlanych.
Budowa domu w górach
Dzisiejszy rynek budowlany oferuje nam szereg różnorodnych materiałów i możliwości. Dlatego nic dziwnego, że nasi Klienci często stoją przed dylematem, który rzecz jasna, staramy się pomóc rozwiązać. Rozbieżność cenowa ale i jakościowa jest ogromna, dlatego warto skorzystać z porady ekspertów i osób doświadczonych, zajmujących się dekarstwem od lat.
W górach najczęstszym rozwiązaniem są dachy spadziste. Gwarantują najwyższe bezpieczeństwo i komfort domowników. Z praktycznego zaś punktu widzenia pełnią kilka bardzo ważnych funkcji, które idealnie sprawdzają się w podhalańskich warunkach pogodowych:
- Znacznie szybciej odprowadza wodę z opadów.
- Zalegający śnieg oraz liście swobodnie i bez przeszkód się z niego zsuwają.
Podczas budowy domu w górach, warto szczególną uwagę zwrócić także na dodatkowe elemeny, jak: metrowy okap czy trójkatna część ściany szczytowej nad okapem. Dwuspadowy dach znany na Podhalu jako półszczytowy lub przyczółkowy, musi liczyć nie mniej niż minimum 45-49 stopni nachylenia. Jest wiele szczegółów, na które należy zwrócić uwagę, dlatego też warto wybrać lokalnego fachowca, który rozumie potrzeby Klienta i wie co sprawdza się najlepiej w takich a nie innych warunkach. Zobacz naszą ofertę - Siuhaje.
Dom w górach - czym pokryć dach?
Kiedyś podhalańskie dachy były kryte drewnianym gontem. Wymaga on nieco większych nakładów finansowych i pracy. Dziś coraz częściej inwestprzy decydują się na podobną do gontu kształtem blachodachówkę z posypką bitumiczną, dachówkę ceramiczną, dachówkę cementową lub karpiówkę. Sprawdzamy czym warto pokryć dach budując dom na Podhalu i jakie są różnice pomiędzy poszczególnymi materiałami.
Gont blaszany - inspirowany oryginalnym wzorem gontu drewnianego – tradycyjnego pokrycia dachowego w architekturze podhalańskiej. Ten rodzaj materiału cechuje się między innymi korzystnymi kosztami eksploatacyjnymi. Trwałość dachu pokrytego gontem blaszanym dorównuje żywotności dachówki ceramicznej. Rozwiązanie coraz częściej wybierane przez podhalańskich inwestorów, ceniących sobie tradycję w nowoczesnym wydaniu.
Blachodachówka - dachówka blaszana to najczęściej stosowane pokrycie dachowe w budynkach mieszkalnych, sakralnych oraz użyteczności publicznej. W pełni zautomatyzowany proces produkcji umożliwia cięcie blachy na żądaną długość, umożliwiając tym samym realizację najbardziej nietypowych zamówień, przy jednoczesnym ograniczeniu ilości odpadów. Szeroki wybór blachodachówek, między innymi od firmy Blachotrapez, z którą współpracujemy, pozwala na dobranie idealnego modelu, dopasownego do indywidualnych potrzeb i gustu.
Blacha trapezowa - blacha dachowa profilowana chcarakteryzuje się wyjątkową prostotą i oryginalną formą. Pozwala realizować efektywne konstrukcje, które często przełamują tradycyjny podział pokrycia na dach i fasady. Szeroka rozpiętość grubości, możliwość cięcia na wymiar i bogata kolorystyka, stwarzają nieograniczone możliwości jej zastosowania. Blacha trapezowa, którą wykorzystujemy w swojej pracy na co dzień wyprodukowana jest przez znaną z wysokiej jakości ogólnopolskiej firmę Blachtrapez.
O tym także warto pamiętać
Dach to jeden z najważniejszych elementów. Musi być bezpieczny, funkcjonalny, ale i zdobić pozostałą część domu. Opowiednio dopasowana dachówka to podstawa, ale przyda się także kilka dodatkowych elementów, zwłaszcza gdy budujemy dom w górach. Zwróć uwagę na:
- haki z balami
- rury śniegowe
- drabinki i noski śniegowe
Szczególnie polecane w miejscach, gdzie śnieg jest obfity, gęsty i utrzymuje się dłużej niż 2 miesiące. Haki z bali mają za zadanie powstrzymać duże bryły śniegu przed niekontrolowanym osunięciem się z dachu.
Na Podhalu śnieg spadający z dachu sporymi partiami to codzienny widok. Warto więc wziąć to pod uwagę projektując swój dach i dodatkowo wyposażyć go w rury sniegowe, które m.in. zabezpieczą samochód stojący na przejeżdzie, pod dachem.
Także przydatny dodatek dla tych, którzy mieszkają w górach i wiedzą co to surowa zima. Drabinki chronią przed śniegiem i lodem, zaś noski zabezpieczają m.in. przed nadmiernym obciążeniem rynien.
Dekarz - Podhale
Skorzystaj z usług fachowców, doświadczonych Siuhajów działających na terenie Podhala. Zajmiemy się pokryciem twojego dachu, przygotoujemy materiał, wykonamy solidną i rzetelną pracę, abyś czuł się bezpiecznie i komfortowo w swoim domu! Zapraszamy do kontaktu, wykonamy dla Ciebie bezpłatną wycenę oraz umówimy się na spotkanie.